Ryba v pyžamu

11. února 2012 v 19:13 | Pižlík1 |  Příroda
Rybka v pyžamu, i tak se dá nazvat malawijský tlamovec Pseudotropheus demasoni. Poprvé byl objeven u útesu Pombo Rocks v Tanzanini r. 1993 světoznámým znalcem tanganických cichlid, Holanďanem Ad Koningsem a byl na pokraji vyhubení. Druhový název dostala tato rybka podle amerického chovatele ryb jménem Laif De Mason, který se finančně podílel na provozu exportní stanice v Kyely, vzdálené 150 km od Pombo Rocks.
Náš sameček demasoni

Rybky patří k nejmenším tlamovcům v přírodě, samci dorůstají 7-8cm, samičky jsou o něco menší. V akvarijních podmínkách tuto velikost o něco překračují, náš samec dorostl do velikosti 10 cm. O co je ale menší proti ostatních cichlidám, o to je agresívnějsí. Intenzívně si chrání své teritorium a podniká výpady na kolem plovoucí ryby. Proto by měli být spoluobyvatelé akvária dostatečně tvrdí, aby bez potíží ustáli jejich "nájezdy." Demasoni jsou ze všech cichlid nejméně odolné na nevhodnou stravu, protože mají jako všechny rostlinožravé ryby velice dlouhá střeva. Nikdy se jim nesmí podávat masitá strava jako nítěnky nebo strouhané hovězí srdce.

Před několika dny se mi podařilo zahlédnout maličkého demasonka, ukrývajícího se v rostlině. Odhaduji jeho stáří na tři týdny. Vypadá jako malý pruhovaný hřebík. Když jsem ho zkoušela vyfotit, na fotografii se objevila jen malá modročerná pruhovaná čárka. Snad se mu podaří dorůst do velikosti několika centimetrů, aby mu nehrozilo nebezpečí, že skončí jako zpestření jídelníčku ostatních tlamovců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 12. února 2012 v 11:55 | Reagovat

Zajímavý článeček o rybkách. V pyžamu... :-D
Na akvaristiku si moc nepotrpím, ale když jsem v nějakém zverimexu, ráda koukám právě na akvárka. Ten tichý a barevný vodní svět je jak živý obraz...

2 Amelie Amelie | Web | 13. února 2012 v 15:31 | Reagovat

Jsem na tom podobně jako Vendy. Ve Zverimexu se mi moc líbí, ale o rybách nic nevím. Dík za informace. Máš rozhled.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama