Ledový kostel v Mitterfirmiansreutu

21. února 2012 v 20:34 | Pižlík1 |  Zajímavosti
Dnes jsme měli naplánováno, že se dopoledne pojedeme podívat na ledový kostel v Mitterfirmiansreutu, což je jen několik kilometrů od místa našeho pobytu a pak od půl jedné půjdeme plavat do Volar. Dopoledne jsme jeli vyměnit eura do nedaleké směnárny v Hliništi a po půl jedenácté vyrazili na hranice. Kilometr za hranicí, přesně jako předloni, když nás kontrolovala bavorská policie, stálo hasičské auto z rozsvícenými světly a dva pracovníci v zelených vestách stavěli všechna auta, která chtěla projet. Pouštěli dál pouze lidi, kteří buďto vesnicí projížděli a nebo pokud tam bydleli. Hlásili, že všechna parkoviště jsou plně obsazena a pokud se zajímáme o prohlídku kostela, máme použít odstavné parkoviště na hranicích a autobus, který pendluje z hranic a z Philippsreuthu na centrální parkoviště v Mitterfirmiansreutu.
Ledový kostel v Mitterfirmiansreitu

Jeli jsme tedy nejdříve plavat do Volar a ve tři hodiny opět vyrazili k ledovému kostelu. Raději jsme už neriskovali a zaparkovali na hraničním odstavném parkovišti, kde čekala hromada lidí na "Schuttle Buss". Byl to dobrý nápad, protože hasiči pořád stáli na svém místě a nekompromisně vraceli auta zpět. Kostel je obehnán velkou ohradou a museli jsme zaplatit pět eur vstupné, abychom se k ledové nádheře dostali. Vskutku je to unikátní stavba a dokonce informační tabule před vchodem je psána i v češtině. Za zajímavost stojí ještě uvést, že kostel je vysvěcen. Uvnitř vpředu stojí vytesaný oltář, kde hořeli tři velké a jedna malá svíčka.
Ledový kostel uvnitř - před oltářem

Kostel uvnitř

Pod kostelem stojí několik vytesaných soch: postavy, hvězdy, květiny.


Dvě hvězdy, opřené o sebe

Proč vlastně vznikl ledový kostel?


Přečtěte si ceduli v češtině, umístěnou přímo před vchodem do kostela:


Kostel stál v přepočtu dva a půl miliónu Kč a myslím si, že už byl zaplacen. Vstup stojí pět eur a první týden po svém otevření (po vánocích) navštívilo svatostánek kolem šesti tisíc lidí. Podle dnešního dne soudím, že náštěvnost je neustále vysoká. Nelíbí se mi ovšem, že někteří vandalové na zadní straně kostela, kam není moc vidět, vyrývají různé nápisy a obrázky.

Každopádně kostel je nádherný a určitě stojí za zhlédnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 21. února 2012 v 21:01 | Reagovat

Krásný zážitek. Jen mne překvapilo že tolik kostel stál. ;-)

2 signoraa signoraa | Web | 21. února 2012 v 22:14 | Reagovat

Děkuji za báječný tip. Pokud se mi poštěstí, abych navštívila Šumavu v zimě, určitě se zajedeme na kostel podívat. :-)

3 Vendy Vendy | Web | 22. února 2012 v 22:18 | Reagovat

Kostel je fakt nádherný.
Čistý a ledový. Inu, z ledu!
Zajímavé, jak světlo prosvítá skrze ledové cihličky. Jak dlouho takový kostel vydrží?
(A znehodnocování čistých ploch sprejery a podobnou havětí ani nemluv, taky mě s tím štvou)

4 Pižlík Pižlík | Web | 23. února 2012 v 8:50 | Reagovat

[1]:,[2]:,[3]: Ledové cihličky byly vyrobeny v mrazírnách. Kostel před sto lety vydržel do června, letos to tipuji do konce března. Německá strana je návětrná a pravidelně je tam sníh od listopadu do dubna. A to i v případě, jako před dvěma lety, kdy na české straně nebylo po sněhu ani památky. Kostel je navíc postaven na severní straně a jižní strana kostela je chráněna vysokými stromy. Mají to dobře vymyšlené. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama