Výstava "Mysl v obrazech".

12. ledna 2012 v 17:30 | Pižlík1 |  Kultura
Konečně se mi splnil jeden z mých snů: vidět na vlastní oči originál kresby Leonarda da Vinci. Včera jsme jeli kvůli tomu do Brna, abych si prohlédla v rámci výstavy "Mysl v obrazech" tři originály Leonardových kresbiček. Leonardovy kresby se nacházely hned v první části výstavy nazvané Univerzum mysli. Za klimatizovaným vitrínou a neprůstřelným sklem jsme si pod neustálým dohledem několika pracovníků prohlíželi na prvních pohled úplně obyčejné zažloutlé mistrovy náčrtky, popsané jeho komentáři. Překvapilo mě, jak měl Leonardo drobné písmo. Po několika minutách se mi ale udělalo špatně, začala mě intenzivně bolet hlava, k tomu navíc se dostavily bolesti žaludku a myslela jsem, že zkolabuji. Původně jsem si chtěla přečíst všechny doprovodné informace o každém vystavovaném díle, ale raději jsem co nejrychleji vstoupila do druhé části výstavy a odložila desky s informace, slabostí bych je neudržela.
Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně, kde se výstava nachází

Tam se mi udělalo trochu lépe, tak jsem se snažila soustředit na vystavovaná díla druhé a třetí části výstavy: Mysl a já (2. část) a Stavy mysly (3. část). Když jsem ovšem začala sledovat videoprojekci, jak se v lidské tváři objevují emoce (smutek, utrpení a zoufalství), opět jsem málem zkolabovala. Musela jsem urychleně opustit přízemí a šla nahoru do poslední části výstavy (Metafory mysli), kde už byla trochu lepší atmosféra a dýchalo se o něco lépe. Nakonec jsem se chtěla vrátit do první části výstavy prohlédnou si naposledy Leonardovy obrázky, ale nešlo to. Jak jsem tam vkročila, opět se mi přitížilo. Nevím, z jakého důvodu. Buďto to má mysl neunesla a nebo je tam špatný vzduch. Z bezpečnostních důvodů tam musí být určitá teplota a vlhkost a možná to není příznivé pro organizmus. Ptala jsem se Petra a on mi ujistil, že mu tam také bylo špatně, proto se nikde moc dlouho nezdržoval a čekal na mě na konci.
Po levé straně na konci v klimatizovaných vitrínách jsou umístěny tři Leonardovy kresby

První z Leonardových kreseb. Mně se líbila nejvíce druhá nazvaná "Strom života", ale foto nemohu nikde nalézt. Fotit se nesmělo, mobily jsme raději nechali v šatně, protože kdyby nebyly vypnuté a někdo zazvonil, spustil by se alarm.

Výstava potrvá do 18. března a určitě stojí za zhlédnutí. Nejvíce se mi líbily kromě Leonardových obrázků obrazy Albrechta Dürera a Rembrandta van Rijna, které byly vystaveny převážně v druhé části výstavy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 smutna smutna | Web | 12. ledna 2012 v 17:43 | Reagovat

Zjisti jestli te miluje, mrkni na muj webik !

2 pavel pavel | Web | 13. ledna 2012 v 15:51 | Reagovat

To bude jistě tím vzduchem, Leonardo by asi těžko vysílal svými kresbami negativní emoce. Bylo renesanční člověk. I když kdo ví. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama