Pomsta v pověstech a legendách hradů

15. ledna 2012 v 18:30 | Pižlík1 |  Věda, dobrodružství, výlety
Většina hradů a zámků je opředena pověstmi a legendami v nichž hlavní roli hraje pomsta. Z velkého množství jsem vybrala tři. První se týká naší největší hradní zříceniny Rábí v jižních Čechách, druhá největšího slovenského hradu Spišský hrad a třetí hradu Střekov v Ústí nad Labem, kde bydlím. Všechny tři hrady jsem osobně navštívila a dobře je znám.
Rábí, naše nejrozsáhlejší zřícenina. V době před rozdělením Československa byla na druhé místě za Spišským hradem.

Legenda o Janu Žižkovi

Na hradě Rábí přišel r. 1421 Jan Žižka z Trocnova o druhé oko. Existují dvě verze. První říká, že o oko přišel nešťastnou náhodou, kdy šíp z luku zasáhl kmen staré hrušně pod hradní bránou, pod kterou stál a řídil bitvu. Odlétnutá tříska trefila Jana Žižku přímo do oka. Druhá varianta praví, že oko bylo zasaženo cíleně střelou Přibíka Kocovského z Dlouhé Vsi. Z hradeb Rábí Přibík zvolal: "To jsi ty, bratře Žižko?" Po kladné odpovědi ho ještě varoval: "Krejž si holého!" Žižka neuposlechl a šíp proletěl otevřeným hledím jeho helmy a zabodl se přímo do oka. Výjev byl zaznamenán na rábské bráně. Později si začali kámen z hradní zříceniny rozebírat sedláci jako levný materiál na stavbu. Když jednoho z nich na místě zavalil a usmrtil kámen z brány, ostatní si to začaly vykládat jako Žižkovu pomstu a od té doby přestali kameny odnášet. (Což je dobře, jinak, kdo ví, co by nám z dnešní nejrozsáhlejší zříceniny Česka zbylo).Pověst o krásné Hedvice


Spišský hrad (největší zřícenina hradu ve střední Evropě) se rozprostírá na více jak čtyřech hektarech!

Na Spišském hradě před mnoha lety žil mocný pán Filip s malou dcerkou Barborkou, o níž se starala jeho půvabná sestra Hedvika, poněvadž hradní paní brzy po porodu zemřela. Jednou na lovu zastřelil omylem malého synka mocného polského šlechtice a ten mu přísahal pomstu. Filip vydal opatření, aby nikdo nebyl v době jeho nepřítomnosti vpuštěn do hradu. Polský šlechtic si mezitím najal skupinku loupeživých rytířů, ale když viděl, že hrad je nedobytný, použil lsti. Vybral nejsličnějšího vojáka, který uměl zpívat a hrát na hudební nástroj, a jako potulného zpěváka ho poslal v době, kdy byl Filip na lovu, k hradní bráně. Nikoho nenapadlo podezírat pohledného mladíka z nekalého úmyslu. Hedvika se do něj na první pohled zamilovala a nevěnovala pozornost malé Barborce. Potulný pěvec otevřel tajné dveře nepřátelským vojákům, ti unesli dítě a on utekl s nimi. Hedvika se teprve nyní vzpamatovala, ale bylo již pozdě. Po návratu hradního pána, kterého popadl záchvat zuřivosti a dal mučit posádku hradu, se Hedvika pomátla a skočila z hradní věže. Filip však již svou dceru nikdy nespatřil. Hedvika chodí dodnes po hradu a volá Barborčino jméno. (Spišský hrad má mnoho pověstí a legend. Když jsme ho navštívili, obdrželi jsme u vchodu audioprůvodce. Ani jsme některé legendy nestačili z časových důvodů vyslechnout.).

Pověst o střekovské hradní paníStřekovský hrad vidím, kdykoliv jedu do města. Krásný pohled je i z železniční tratě Ústí nad Labem-Praha, nebo z hlavní silnice na Prahu.

Za panování krále Václava IV. na hradě Střekov přebýval loupeživý rytíř Kuba. Těšil se nevalné pověsti, přepadával a olupoval lidi a tak není divu, že se s ním nikdo nepřátelil. Jednou se konal v Bílině turnaj rytířů a on chtěl poměřit síly s ostatními pány. Mladý pán z Vrabince za pomoci ostatních rytířů ale Kubu vyhnal, nebyl ani vpuštěn na turnaj. Ten mu proto sliboval tvrdou pomstu. Druhý den si na mladého pána počíhal, přepadl a uvrhl do svého obávaného vězení, z kterého vedla pouze cesta na popraviště. Pak jel dobýt nedaleký hrad Vrabinec. Díky velké přesile se dostal do hradu a chtěl probodnou starého hradního pána. Vtom přiskočila ke Kubovi krásná dívka se zlatými vlasy a prosila o milost pro starého pána. Byla to jeho dcera. Kuba přislíbil, že ho ušetří a dá milost mladému pánovi pouze pod podmínkou, že se stane jeho ženou. Dívka, aby zachránila otce a bratra, se za Kubu provdala, i když milovala rytíře Otu, pobývajícího v té době v Itálii. Po roce manželství plného slz stále vzpomínala na svého milovaného rytíře. Jednou za podzimního dne se ozval šramot a z rohu komnaty vylezl maličký skřítek. Prozradil jí, že Ota je téměř rok vězněm Kuby a následujícího dne má být popraven. V noci tedy tajně vyvedla Otu z temné kobky a pomohla mu uprchnout. Ráno uslyšela z popraviště řev, poněvadž Kuba začal krutě trestat hradní stráž kvůli uprchlému vězni. Sestoupila dolů na popraviště a přiznala se, že je ona vinna. Kubu popadl nevídaný hněv. Chytil svou ženu za vlasy, odvlekl na vysoké hradby a svrhl dolů. Její mrtvé tělo pak pohřbili malí skřítkové ze skály. Od té doby za podzimních nocí je možno vidět na hradbách procházející bílou postavu se zlatými vlasy. Je to duch Kubovy nešťastné ženy.

Je vidět, že pomsta je tu odpradávna jako člověk sám.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tes!:) and Mishel!:) Tes!:) and Mishel!:) | Web | 15. ledna 2012 v 18:42 | Reagovat

ahoooj!:D máš moc hezkej blog!:).. chtěla sem tě poprosit jesi by si nám nepomohla s Rekordem v Komentech!:) http://angel-btvs.blog.cz/1201/rekord-v-komentarich
piš jich co nejvíce..:).. díky!:) a promin za reklamu!:)

2 pavel pavel | Web | 16. ledna 2012 v 18:23 | Reagovat

Zajímavé pověsti. Spišský hrad jsem navštívil a na Střekovském jsem dokonce něco rekonstruoval. Msta přináší jedině neštěstí. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama