Fridrich Veliký - mocný král

25. ledna 2012 v 22:34 | Pižlík1 |  Kultura

1. Starý Fritz a velký král

Tak ho zná jeho potomstvo. Portrét šedesátidevítiletého Fridricha, namalovaný Antonen Graffem. Ještě pět let po zhotovení podobizny byl pruským králem. Když 17. 8. 1786 umíral v Sanssouci, patřil mezi legendy - malý muž s třírohým kloboukem a berlí, vládl celé Evropě. Lid mu říkal "Starý Fritz". 24. 1. 2012 slavili obyvatelé Německa 300 let jeho narození.

2. Těžké mládí

Otce nenáviděl, měl strach se své zdrženlivosti vůči ženám a vojenským drilem opovrhoval. Vynucené manželství s princeznou Elisabeth Christine von Braunschweig-Bevern považoval za hrůzu. Novopečený manžel představil svou paní své sestře se slovy: "Toto je moje stará kráva." Zde, v zámku Rheinsberg však oba strávili několik měsíců líbánek.

3. Hodování s filozofy

Takto se viděl nejraději: ve veselém hodování u kulatého stolu s ládujícími se hosty, před nimiž vynikal svým vzděláním. Mluvilo se výhradně francouzsky. Věhlasný filozof Voltaire byl nejen častým hostem, ale i přítelem monarchy po celá desetiletí, což dokumentuje jejich vzájemná korespondence.

4. Hudební vzdělanec a hudebník

Každý večer se konal před pečlivě vybraným publikem na zámku koncert. Monarcha hrál sám přitom sólo, byl vynikajícím flétnistou. Zaměstnával Carla Philippa Emanuela Bacha, syna J. S. Bacha, kterého přijal s úctou a uznáním na svém dvoře. Také zaštítil stavbu "Opernhausu" v Berlíně. Kromě toho psal od svého mládí básně, zachovalo se šest hustě popsaných svazků lyrických básní.

5. Vojevůdce, stratég, hazardér

Ve třech slezských válkách mezi lety 1740-1763 bojoval Fridrich II. proti velmoci tehdejšího světa. Často, jako v bitvě u Zorndosrfu 25. 8. 1758 vedl svůj oddíl sám. Vítězství nedosahoval pouze strategií. Často měl v beznadějných situací jednoduše štěstí. Válečná tažení ho časem proměňovalo v zlostného nesnášenlivého tyrana.

6. Hlízy pro národ

Brambory byly v době vlády Fridricha II. exotickou vzácností. Vzhledem k rostoucímu počtu obyvatel, řádění hladomoru, zavedl král brambory národní potravinou. Národ byl k pěstování brambor nejdříve skeptický. Teprve královské opatření a samotný zájem monarchy, který občas chodil na kontroly dodržování jeho příkazu, udělaly z podzemní části brambor pochoutku.

7. Bez starostí

V Postupimi si nechal Fridrich II. postavit útočiště - zámek Sanssouci. Přepychové sídlo bylo otevřeno r. 1747 a sloužilo k bydlení hlavně v létě. Stavba není nijak veliká a je umístěna do rozsáhlého parku. Lidé měli přístup do zahrad a veřejných prostor zámku. Panovník zde byl pochován, jak si původně přál, až v r. 1991, tzn. více než 200 let po své smrti.

8. Heroizováno, zinscenováno, kritizováno

Mnozí měli o Fridrichu Velikém jasno. Mezi nacionálními socialisty platil za příkladného německého člověka, plnícího si své povinnosti. V Postupimském posádkovém kostele "Garnisonkirche", kde byl pochován, začali nacisté 21. 3. 1933 perfidní inscenací Postupimský den - svolání Říšského sněmu, u kterého se Hitler v první řadě prezentoval Fridrichem Velikým. To také vyvolalo odezvu u karikaturistů.

9. Hrdý rytíř

Po 75 letech jeho smrti byl odhalen v Berlíně, na honosné třídě Pod lipami, bronzový pomník rytíře. Ze strachu před poškozením během druhé světové války byl demontován a postaven u zámku Sanssouci. Od roku 1980 je socha na svém původním místě a Fridrich opět shlíží na bulvár.

10. Postava v umění - Fridrich

Již za života se stal "Velký" Fridrich, který byl vlastně malý a křivě rostlý, legendou. Jeho potomci mu nechali postavit sochu. Často se stává filmovou postavou a jak je vidět na obraze od Andyho Warholy, námětem pro umělce až do 20 století.

11. Odkaz

Fridrich Veliký byl legendou za svého života z několika důvodů: ve válce bojoval a stanoval se svými vojáky, byl blízký a dosažitelný pro svůj lid, protože se rád prezentoval jako "první sluha státu." Zavedl reformy v soudnictví, vzdělání a vojenství. Zakázal mučení, vybízel k toleranci. Byl rovný jinak než všichni ostatní němečtí monarchové před ním.

Přeloženo z Deutsche Welle. Obrázky: zdroj

Fridrich Veliký je pro Němce nejvýznamnější německý panovník. Za jeho vlády vybudoval s chudého Pruska velmoc, která dokázala vzdoroval nejmocnějším monarchiím Evropy. Marii Terezii sebral Slezsko a rozvrátil Polsko. Prusko za jeho panování se stalo základem příštího sjednoceného Německa. I když je prezentován především jako geniálního vojevůdce, on sám se považoval spíše za filozofa, umělce a architekta. Fridrich Veliký je pro Němce podobně jako Georg Washington pro Američany.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 5. dubna 2012 v 11:27 | Reagovat

Hezké čtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama