Pozdrav Namaste

24. listopadu 2011 v 7:56 | Pižlík1 |  Zajímavosti
Víte, co znamená slovo Namaste? Není to něco, jak by si asi mnozí mysleli - od slova namastit, namašlovat apod., ale pozdrav, který se používá v Indii a Nepálu. Něco jako u nás Ahoj nebo Dobrý den.
Tibetský dalajláma při pozdravu "namaste" (Zdroj)

Slovo Namaste nebo Namaskar vychází ze sanskrtu, od slova Namaha, které znamená uklonit se, poklonit se ve významu vyjádření úcty. Pozdrav spočívá v sepnutí dlaní v úrovni srdce a úklony ku osobě kterou zdravíme. Tento pozdrav je také znám jako Pranám, starodávný rituál vyjadřující úctu. Ve slově namaste je také "nama", tedy jméno. Zdravím tvé jméno vyjadřuje zcela jinou identitu, než oslovení jménem. Znamená, že druhého nevidím jako "druhého", ale jako Jedno jediné bytí. Mé bytí zdraví tvé bytí, božské ve mně zdraví božské v tobě. Spojení dlaní v oblasti srdce rovněž sjednocuje celé naše tělo a smysly k uvědomění si božského v nás. Na našich zpíváních tímto rituálem zakončujeme každou píseň už proto, aby si každý nechal chvilku jen a jen pro sebe a prožil co nejhlouběji to, co se v něm odehrává. (Zdroj).

Spousta lidí si myslí, že sepnutí rukou patří pouze k projevům v náboženství, což není úplně pravda. Patří to k přirozeným projevům lidského těla. K dalším takovým projevům můžeme zařadit např. i to, že mluvíme-li o sobě, nebo jsme-li něčím ohromeni, přikládáme ruku k svému srdci.
Líbila by se vám takováto boule? (Zdroj).

A co náš pozdrav podání ruky? Je to sice také rituál vyjadřující přátelství a jednotu, ale neumožňuje vzájemnou poklonu. Kdyby se totiž oba účastníci pozdravu uklonili, v lepším případě by si přivodili bouli, v těžším i otřes mozku. A umíte si představit, jak by naše hlava vypadala po několika takovýchto pozdravech denně? Je to ovšem škoda, poněvadž poklonou vyjadřujeme úctu a pokoru k druhému.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Amelie Amelie | Web | 7. ledna 2012 v 20:59 | Reagovat

Děkuji za článek, zase jsem chytřejší:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama