Den upálení Mistra Jana Husa

6. července 2011 v 16:55 | Pižlík |  Literatura
Dnes je státní svátek, Den upálení Mistra Jana Husa (6. 7. 1415) a většina lidí se raduje, že má volno a nemusí do práce. Tento svátek vznikl teprve před 11 lety, předtím to byl pouze významný den. Pamatuji se, že v kalendáři jsem si četla pod datem poznámku: Den upálení mistra Jana Husi. Mě jako většinu dětí vždy pobavil výraz "Husi".

Pomník Mistra Jana Husa v Praze na Staroměstském náměstí

Vzpomínku na upálení církevního reformátora si připomínají hlavně členové církve Československé husitské, evangelíci a protestanti. Papež Jan Pavel II. se sice v roce 1999 omluvil za krutou smrt a prohlásil Husa reformátorem, úplnou rehabilitaci to ovšem neznamená. Katolická církev dodnes považuje některé Husovy názory za mylné.


Husova socha na Krakovci
Na hradě Krakovci (u Rakovníka), kde působil Hus až do svého odjezdu do Kostnice, dnes byla odhalena nadživotní Husova socha podle jeho reálné podoby. V rodném Husinci, v Betlémské kapli (kde nejvíce kázal) a na Kozím Hrádku na Táborsku (kam byl vyhnán z Prahy), se konají bohoslužby a tradiční slavnosti probíhají také v německé Kostnici. Tam se také nachází Husovo muzeum v domě, ve kterém se po příjezdu do Kostnice ubytoval a kde se mohou návštěvníci seznámit s jeho životem, názory a také okolnostmi upálení. Veškteré texty jsou psány v češtině i němčině.Památník na místě Husova upálení

Na závěr několik výroků Mistra Jana Husa, které by našly uplatnění i v dnešní době:

...hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do smrti...

Nesnesitelnou stává se zlovůle, je-li schválena.

Jsi-li postaven nad lidmi, pamatuj, že nad tebou je Bůh.

Soudíš-li lid, pomni, že i ty budeš souzen od Boha.

Boje se ublížiti svědomí svému, býti lhářem před bohem a dáti pohoršení posluchačům a učedníkům svým, nemohu učení a spisů svých odpořísáhnouti ani odvolati!

Svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor, odůvodněný lépe.

Zdroj: obr. č. 2, 3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama