Domov pro literaturu

30. května 2011 v 20:14 | Pižlík |  Kultura

Již 25 let se stará Berlínský dům literatury o budoucnost německé literatury. Bylo zde již předčítáno mnoho neznámých autorů a autorek. Někteří z nich se později stali světově známými.

Berlínský dům literatury existuje od roku 1986. Kulturně založení lidé mohou navštěvovat program tzv. předčítání knih a účastnit se literárních diskuzí. Toto místo není ale určeno pro pořádání výstav známých úspěšných autorů, nýbrž mají zde být představována nová díla neznámých umělců. Mnozí spisovatelé, z jejichž tvorby zde bylo předčítáno, se stali později velmi úspěšnými. Mezi ně patří např. Herta Müller, nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2009.

V osmdesátých letech se pořádaly četby většinou jen v hospodách nebo kavárnách. "To, že dnes dostávají autoři za předčítání zaplaceno, je zásluhou literárních domů", míní Ernest Wichner, šéf Berlínského domu literatury. Pamatuje si: "Dříve autoři dostávali jen pár piv a nějaký dárek v podobě knihy. My jim platíme dobré honoráře". Zvýšit prestiž literatury, to byl od začátku velký cíl tohoto projektu.

Berlínský dům literatury je nejstarší v celém Německu. Podle jeho vzoru začaly podobné podniky vznikat i v ostatních městech, a to v celém německy mluvícím prostoru od Roztok přes Kolín až do Curychu. Ernest Wichner je hrdý nato, že pořady jsou navštěvovány různorodým publikem. Znamená to, literární program shledávají občané jako velmi pozoruhodný.

K 25. narozeninám navštívila také Berlínský dům literatury Herta Müller, tentokrát jako host. Společně s ostatními návštěvníky naslouchala neznámým autorům a autorkám, kteří přednášeli svoje básně v idylické zahradě.

Přeloženo z Deutsche Welle
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama