Město Ústí nad Labem

25. ledna 2011 v 17:01 | Pižlík |  Starosti všedního dne
Město Ústí nad Labem s téměř sto tisíci obyvateli je sedmé největší město České republiky, metropole severních Čech, ležící nedaleno německých hranic. Je  proslulé  především chemickým průmyslem a  těžbou  hnědého uhlí. Má nádherné okolí, bylo založeno  v údolí řeky Labe ohraničené z jedné strany  vrchy Českého středohoří a z druhé strany masívem Krušných hor a Labskými pískovci, které jsou vyhledávanou oblastí Českého Švýcarska.
Ústí nad Labem
Ústí nad Labem, pohled ze střechy hotelu Vladimír

Ústí nad Labem
Ústí nad Labem, vlevo Mariánská skála, přes řeku Mariánský most

Co ale zaujme z turistického návštěvníka přímo ve městě? Zcela určitě je to kostel Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží. Kostel byl založen kolem roku 1318 a v době husitských válek byla zničena jeho  věž a trojlodí.  V 80. letech 19. století byl přestavěn do pozdněgotického stylu. V posledních dnech války byl těžce poškozen bombardováním a od té doby má vychýlelou věž (vysoká 48 m)  o 200,8 cm (podle posledního měření v roce 2008).
Kostel Nnebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie 19. 9. 2009, kdy byla zbourána nová tržnice.

Z doby socialistického Československa byla v těsné blízkosti  kostela vystavěna tržnice, aby kostel nebyl tak dominantní. V současnosti je  nepovedená stavba,  která hyzdila město, zbourána, ale na jejím místě stojí obchodní centrum Fórum, takže výhled na celý kostel je opět zakryt a  cestující ve  vlaku při pohledu z okna vidí jenom jeho věž.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebezetí Panny Marie 19. 9. 2009, kdy již stála místo nové tržnice hrubá stavba ocbchodního centra Fórum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama