Kuriózní zásah

15. srpna 2010 v 20:38 | Pižlík |  Věda, dobrodružství, výlety
Dnes, přibližně ve 14.30, když jsem dorazila domů z práce, jsem spatřila Petra, jak na balkoně sleduje a fotografuje vrtulník, který se už hodinu vznášel kolem Kozího vrchu a prováděl prapodivné manévry. Ihned jsem volala Míšovi, který byl zrovna doma v Mojžíři, abych vypátrala, co se děje. Řekl, že z vrtulníku se tam spouštěl na skálu nějaký člověk a že to bude pravděpodobně nějaké cvičení. Okamžitě jsem nasedla na kolo a uháněla pod Kozí vrch, jenže než jsem tam dojela, vrtulník byl pryč.
Vrtulník Horské služby Krušných hor

Pak jsem za dvě hodiny na rádiu Impuls vyslechla tuto zprávu:

Neštěmice (Ústecko) - Kuriózní zásah dnes absolvoval vrtulník Horské služby Krušné hory. Z Kozího vrchu u Neštěmic musel vysvobodit třicetiletého turistu, který zkoušel bez jištění zlézt skálu a v padesátimetrové výšce uvízl. Záchranáři muže nakonec dostali do bezpečí nezraněného, informovala Horská služba. Turista potom dokonce normálně pokračoval ve svém výletu.
První pokus o vysvobození turisty přímo ze vzduchu přitom ztroskotal, a tak se jeden ze záchranářů nechal vrtulníkem vyložit na vršku kopce. K turistovi slanil a následně jej na evakuačním úvazku svezl dolů. Muž byl až na vyčerpání a stres v pořádku, a tak mohl dokonce pokračovat ve svém výletu po okolí. Život mu zřejmě zachránil i fakt, že měl u sebe mobilní telefon a když zjistil, že je v bezvýchodné pozici, zavolal záchranku, která na místo poslala horskou službu.
Na této fotografii je vidět turista, který zůstal viset na Kozím vrchu, přivolal si mobilem pomoc a čekal na záchranu.

"Byla to perfektní ukázka koordinace Horské služby a leteckých záchranářů. Možná to někomu může připadat jako lehký zákrok, ale turista byl přeci jen na skále a při pádu mohlo dojít k těžkému zranění nebo dokonce smrti. Prosíme návštěvníky hor, aby dbali své bezpečnosti a nevydávali se bez jištění do takového terénu," komentoval zákrok náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.
Kozí vrch (také se mu říká někdy Monte Koza)

Ještě bych chtěla k tomu dodat, že Kozí vrch je často turisty podceňován. Jednou jsem byla svědkem, jak se zřítil ze skály dvacetiletý mladík a jeho přítelkyně se psem přiběhla ke mně v naprostém šoku. Také se tam před několika lety vypravil zdolat jednu stěnu bratranec mého bývalého manžela a zůstal viset na laně asi dvě hodiny, než se mu podařilo dostat zpět dolů. Tenkrát jsem nadávala, protože mi ztratil víčko od nerozbitné termosky, kterou jsem mu půjčila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama