České středohoří - výlet 15. 5. 2010

15. května 2010 v 22:33 | Pižlík |  Věda, dobrodružství, výlety
Od pradávna se říká úseku od Velkých Žernosek do Libochovan  Porta Bohemica (Brána do Čech).  Je to tři kilometry dlouhý úsek, kdy Labe začíná protínat České středohoří a vytváří kaňonovité údolí v délce 40 km, sevřené  stěnami  se strmými skalnatými svahy o výšce sta metrů. Nejhezčí pohled na Portu Bohemicu je ze skalnatého ostrohu Kalvárie (239 m. n. m.), který je osázen třemi mohutnými kříži. K místnímu názvu Tři kříže se váže spousta pověstí a je o nich prokazatelně zmiňováno již v r. 1587.
Kalvárie - Tři kříže
Skalnatý ostroh Kalvárie se třemi kříži

Dnes, v sobotu 15. 5. 2010 jsme podnikli výlet právě na vrch Kalvárie. Jeli jsem vlakem do Libochovan, odtud  jsme vystoupali na vrchol, kde se nám otevřel jedinečný, téměř letecký pohled  nejen do hlubin Porty Bohemicy, ale i do širokého okolí.  Kalvárie se sousedním vrchem Malá Vendula je  od r. 1993  vyhlášena přírodní rezervací, kde našla útočiště ještěrka zelená a roste zde řada vzácných druhů rostlin.
Zřícenina hradu Kamýk

Z Kalvárie jsme šli po zelené na zříceninu  hradu Kamýk. K našemu překvapení zde bylo poměrně velké množství Němců, kteří přijeli dopoledním vlakem z Drážďan. Z Kamýku jsme pokračovali na další zajímavý vrch Plešivec - 510 m. n. m. Na úpatí jsme míjeli kapli sv. Jana (1660) s několika staletými duby. Ačkoliv je kopec z povětší části zelesněn duby a habry, místy až pralesovitého rázu, jižní svah pokrývá rozsáhné suťové pole, přes které jsme lezli. Na několika místech vznikly ledové jámy, které jsou podobně jako na Boreči (i když ne v takové míře) dokonalou ukázkou ventarol. Z vrchu se nám opět naskytl neobyčejný pohled na Milešovku, Lovoš, Deblík, Říp, Hazemburk, Košťál, Strážiště. Kalvárie leží přímo  za Strážištěm a proto není vidět. Také Plešivec byl v roce 1993 vyhlášen přírodní rezervací.
Kaple sv. Jana na úpatí Plešivce

Z Plešivce jsme pokračovali do Sebuzína, většinou po zablácených cestách. Na nádraží jsme dobíhali zpáteční vlak do Drážďan, kterým jsme dojeli do Ústí n. L. hlavního nádraží a přestoupili na osobáček do Neštěmic.
Plešivec - suťové pole

Bilance:

Délka trasy 17 km (z toho 2/3 po zablácených cestách), zdolání vrcholů Kalvárie a Plešivec, ukořistění kamene ze zříceniny hradu Kamýk a spousta nádherných fotografií a videí.

Zítra se pokusím upravit fota do fotogalerie a také zpracovat některá videa.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama