Německý jazyk - těžký jazyk

19. února 2010 v 18:13 | Pižlík |  Zajímavosti

Die (ta) nebo der (ten) Butter (máslo). Problémy s německým jazykem jsou na denním pořádku. Ale existuje odborná pomoc. Technická uvniverzita Chemnitz nabízí bezplatný servis v hovorové džungli.


Jak se to píše? Německý slovník to ví.

Čtvrtek odpoledne, krátce po 14. hodině: v budově technické univerzity sedí u telefonu Ruth Geier a hovoří s jedním starým pánem. Ten chce vědět, zda po úpravě pravidel pravopisu musí psát své příjmení s ostrým ß. Paní Geier ho uklidní. Kessler se bude psát dál s dvojitým -s. Na to se reforma nevztahuje.

Pravopis, gramatika, vlastní jména - v tom se Ruht Geier velice dobře vyzná. Od roku 2000 nabízí germanistka své jazykové služby po telefonu - každý čtvrtek od 14.00 do 16.30 hodin. "U mě se hlásí hlavně lidé, kteří ve svém povolání pracují s jazykem", říká Geier", tedy sekretářky, novináři, reklamní textaři."

Mnohé otázky se často opakují: např., zda je "im Herbst dieses" nebo "diesen Jahres". Správně je "im Herbst dieses Jahres". Mnozí jsou také nejistí při udání data: am Freitag, "dem" nebo "den" 3. Märtz? V německém slovníku stojí, že jsou možné obě varianty. Ale také čárky ve větě patří ke stálým druhů otázek.

Nejvíce dotazů přichází prostřednictvím e-mailu a jsou zpracovávány týmem studentů. Hlavní pomůckou jazykových znalců jsou např. slovníky nebo lexikony - ale také určité internetové stránky. Práce v Chemnitzu nebude patrně nikdy skončena, neboť německý jazyk má stále svoje záludnosti. S pomocí odborníků na jazyk je ale na konci vždy vše v pořádku (alles in Butter).

Přeloženo z Deutsche Welle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 4. dubna 2012 v 14:19 | Reagovat

Každý jazyk má své kouzlo.Z pohledu numerologie je to věda sama pro sebe.Příklad:to samé slovo má v něčině jinou vibraci než v češtině.Už i Pythagoras říkal:vše je číslo.

2 helena helena | Web | 4. dubna 2012 v 14:19 | Reagovat

[1]:Oprava:v němčině

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama