Modrý dopis - Blauer Brief

14. února 2010 v 19:39 | Pižlík |  Kuriózní německá slova

Modrý dopis není vlastně vůbec modrý. Vypadá jako každý jiný dopis. Přesto je noční můrou každé rodiny: přináší domů nepříjemné zprávy.


Když leží v poštovní schránce, školáci přemýšlejí, jak by ho nejraději vyhodili. Dobře vědí, co bude následovat za poprask. Školy posílají totiž modré dopisy rodičům, jejichž dětem hrozí kvůli špatným známkám opakování ročníku. Název vznikl od modrých obálek, které pruští vojáci v 18. století dostávali při svém propuštění z armády. Tehdy se vařil papír ze starého oblečení. U pruské armády to byly modré uniformy vojáků. Dnes je modrý dopis ještě jakési varování, i když také velmi nepříjemné: nyní pomůže jen učit se, učit se, učit se, pokud se nechceme dočkat hanebného propadnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Contessa Bella Contessa Bella | Web | 14. února 2010 v 19:48 | Reagovat

ahojky....potřebuju nutně tvé dva hlásky....přihlásila jsem se do soutěže o knížky..tak soutěž končí dnes v 20:00..a já nevyhrávám..potřebuju nutně tvou pomoc...hlásneš pro mě moooc prosím tady: http://blueboard.cz/hlasovat-j1fz a tady: http://blueboard.cz/hlasovat-j5o3 pro "Povídka č.7"..kdykoliv ti to ráda oplatím..ae teď opravdu potřebuju pomoc
P.S když něco budeš potřebovat,tak mi napiš na blog...předem děkuju..a ahooj :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama