Make-up manželky faraona Echnatona

20. ledna 2010 v 17:24 | Pižlík |  Kosmetika

Již Nofretete - manželka faraóna Echnatona, dobře věděla, že make-up neslouží jen ke zkrášlení, ale také chrání před očními nemocemi.

Již Nofretete, hlavní manželka faraona Echnatona věděla, jak sexy a nevšedně působí oči, které jsou nápadně tmavě nalíčeny. Vědci tvrdí, že silný oční make-up starých Egypťanů byl více než kosmetikou. V jedné studii dokázali, že tmavě nalíčené oči lidí účinně chránily před očními nemocemi.

Již před 4 000 lety vyvinuli Egypťané líčidla, aby oční partie udělali tmavšími a zkrášlili je, ale také aby je chránili před "zlým pohledem", objasňuje Philippe Walter z Pařížského Louvre-muzea. K výrobě těchto "ochranných brýlí" smíchali Egypťané olovo s olovnalými solemi. V maličkých dózách se olovo totiž nechová jako "zabiják buněk", nýbrž produkuje oxid dusíku, který povzbuzuje imunitní systém a nedovolí množení bakterií při očních infekcí.

Walter a jeho tým prokázali souvislost mezi olovnatým make-upem a lékařským účinkem. K tomu použili nepatrné elektrody, velké jako desetina průměru vlasu. S nimi prověřili účinek chloridu olova na samotnou buňku.


Celou studii je možno přečíst v odborném časopise "Analytical Chemistry".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama