Staré hvězdy s vadným kontaktem

30. prosince 2009 v 20:40 | Pižlík |  Věda, dobrodružství, výlety

Studie provedená pomocí dalekohledu ESO/VTL prohloubila záhadu hvězd podobných slunci. Neobvyklé variace jasnosti starých hvězd v závěru jejich života zůstávají neobjasněny. Poslední pozorování vyvrátila všechny doposud nabízené hypotézy. Pátrání po vysvětlení pokračuje.


Proč má mnoho starých hvězd něco jako vadný kontakt? Touto otázkou se zabývají astronomové od třicátých let minulého století, aby na ni mohli odpovědět. Že všechna do té doby objasňující tvrzení se ukázala jako nesprávná, potvrdila nyní studie provedená pomocí dalekohledu "Very Large Telescope" Evropské jižní hvězdárny (ESO).
Tak jako na našem slunci to vypadá na mnoha hvězdách. . .

"Docela hezky zklamané naděje", říká Christine Nicholls z australské observatoře Mount Strombo. Společně anglickými a polskými kolegy zjistili, že každá třetí hvězda s blížícím se koncem života začíná ve zvláštním rytmu nepravidelně plápolat. Hvězdy podobné slunci se stávají chladnými, červenými a extrémně velkými objekty známými jako rudí obři. Tyto hvězdy projevují velmi silné variace jasnosti na časové škále roků. Světélkující kolísání se opakuje přitom u třetiny těchto hvězd ještě v delším časovém měřítku - až do pěti let. Zároveň vyvrhují hvězdnou hmotu ve formě oblaků nebo expandujících disků. Proč, není dosud objasněno. "K řešení této záhady bychom potřebovali služby Sherlocka Holmese", dodává Christine Nicholls.


Odborný článek byl dosud prezentován ve dvou vědeckých časopisech: v listopadovém čísle Monthly Notices of the Royal Astronomical Society a druhý v Astrophysical Journal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama