Výprava do okolí Chebska - 1. část (SOOS)

30. listopadu 2009 v 18:41 | Pižlík |  Věda, dobrodružství, výlety
Minulý týden Petr naplánoval po dlouhé době výlet do přírody. Tentokrát naším cílem byly západní Čechy, konkrétně Národní přírodní rezervace SOOS (unikátní rašeliniště s bahenními sopkami) a Komorní hůrka (nejmladší sopka v Česku). V sobotu ráno jsme cestovali rychlíkem do Chebu a odtamtud osobáčkem do Nového Drahova (směr Luby u Chebu). Chtěli jsme se dostat na naučnou stezku do Národní přírodní rezervace SOOS. Zhruba po půlhodinovém bloudění a menší zacházce jsme konečně stezku objevili. Naši radost pokazila cedule s nápisem "Zákaz vstupu od 16. listopadu 2009 do 30. dubna 2010". Mezitím, co jsme přemýšleli, jak zákaz obejít, přijeli tam 2 rodiny a problém vyřešili kulantně za nás. Přemístili ceduli o několik metrů dál, otočili ji o 180o a vyrazili na prohlídku rezervace. My se vydali pomalu za nimi. Stezka (1,2 km dlouhá) je určitě přes zimu uzavřena z bezpečnostních důvodů, aby nikdo neuklouzl a nezranil se. Vede totiž po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera, z kterého vzniklo rozlehlé rašeliniště a slatiniště s dozvuky vulkanické činnosti v podobě unikátních mofet (bahenní sopky, z kterých vybublává CO2). Také zde vyvěrají minerální prameny, např. Císařský nebo pramen Věra. Byli jsme naprosto uchváceni krajinou, která působí jakoby z jiného světa.
Po prohlídce rezervace jsme si prohlédli dančí oboru s dvěma skákajícími daňky. Vždycky, když běželi kolem nás, připadalo mi, jako když se předvádí. Nejvíce mě překvapilo, že skákali snožmo. Škoda, že bylo zavřené i muzeum, také bych se tam ráda podívala.

Pak jsme pokračovali do Františkových Lázní. Ve vesnici Žirovice jsme procházeli kolem Motýlího domu, kde v přízemí je umístěno muzeum se stálou expozicí a v prvním poschodí skleník s mnoha druhy živých motýlů. Jenže Motýlí dům je pro návštěvníky do konce dubna uzavřen, takže se sem budeme muset vypravit příští rok na jaře nebo v létě. Františkovy Lázně nás přivítaly nádherně vyzdobenou kolonádou a čistými ulicemi. Nemohli jsme se moc zdržovat, protože nás čekal výšlap k naší nejmladší sopce, Komorní hůrce, a měli jsme strach, abychom v Chebu stihli rychlík v 16.14 hod. Tak jsme doslova prolétli město a stačili udělat jen několik fotografií (hlavně sochu Františka).

Pokračování příště
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama