Proč pláčeme?

26. října 2009 v 16:35 | Pižlík |  Věda, dobrodružství, výlety

Mezi pláčem dětí není rozdíl. Od třinácti let se začínají projevovat rozdíly v pláči chlapců a dívek. Ženy pláčí více než muži a také důvody jsou jiné.


To, že ženy pláčí častěji než muži není jen fráze. Oční lékaři z univerzity Ludwig-Maximilians v Mnichově prováděli výzkum slz a přišli s tímto výsledkem: ženy pláčí až 64 x do roka, muži naproti tomu nejvýše 17 x. Ovšem tento rozdíl neexistuje od narození, vytváří se postupně s rostoucím věkem. Také se začíná lišit v kvalitě. Ženy nejen, že pláčí častěji, nýbrž "déle, dramatičtěji a srdceryvněji", jak zdůrazňuje vedoucí projektu Elisabeth Messmer. A časomíra říká: muži nechají téci slzy od dvou do čtyř minut a ženy přes šest minut.
Také důvody pláče jsou rozdílné: ženy pláčí nejvíce, když jsou přetíženy, před těžko řešitelnými problémy a také když vzpomínají na předchozí životní etapy. Muži proti tomu pláčí většinou ze soucitu nebo, když jim ztroskotal vztah.

O "emotivních slzách" je napsáno mnoho tezí, tvrdí Elisabeth Messmer. "Mhohé z těchto domnělých vědeckých teorií jsou dodnes bohužel nedoloženy", dodává. "Jak člověk pláče, nechá se sice psychologicky přesně vysvětlit, ale proč pláče, to dosud vždy nedokážeme objasnit".

Jen u těhotných žen se ukazuje, že pláč má skutečně smysl: jejich tělo vyplavuje zvýšeně hormon prolaktin, který stimuluje tvorbu mléka.

Emotivní slzy se liší ve svém chemickém složení od slz, které jsou vyráběny, aby oční bulva zůstala vlhká. Obsahují nejen zvýšený podíl draslíka a hořčíku, ale právě zřetelně více hormonů (prolaktin, adrenocorticotropin a leuenkephalin).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama