Krása s rizikem

1. srpna 2009 v 16:53 | Pižlík |  Kosmetika
Trh s bělícími krémy zažívá nebývalý rozmach. Ideál krásy světlé pleti se rozvinul téměř do všech oblastí světa a lidé s tmavou pletí nebezpečně riskují problémy se zdravím.
tmavá pleť
Každé ráno stejný rituál: Marie sáhne po oranžovo bílé krabičce a pečlivě se nakrémuje. Již tři roky užívá tato sedmnáctiletá dívka bělící krémy. "Když mi bylo dvanáct let, chtěla jsem mít světlou pleť, protože moje kamarádka je světlá. Přemýšlela jsem, proč zrovna já jsem tmavá?", vypravuje Marie. Mladá Angolanka žije již léta ve Frankfurtu nad Mohanem. Od té doby, co používá zesvětlovací krém, se pro Marii mnoho změnilo. Hrdě říká: "Stala jsem se velmi krásnou a oblíbenou".

V mnoha částech světa zažívá nebývalý rozmach obchod s bělícími krémy. V afrických zemích se "útočí" na zákazníky slogany: "perfektní bílá", nebo "síla krásy". V Egyptě běží reklamní šot, kde mladá žena ukazuje svou vybělenou pleť a přitom vypravuje, že poprvé v životě teprve se světlou pletí získala vysněné pracovní místo a vysněného muže.
Abdul Ibrahim, majitel afrického obchodu ve Frankfurtu, zná velmi dobře tento klamavý blud o kráse. "Afričané si bělí pleť, protože v současném světě je ukazováno málo příkladů o úspěšných lidech s tmavou pletí. . . Lidé si proto myslí, že se světlou pletí mají více šancí na úspěch", vysvětluje. Dříve Ibrahim také prodával bělící produkty a tím vydělal mnoho peněz. Pak byl kontrolován zdravotnickým úřadem, mnoho jeho výrobků bylo zabaveno a musel zaplatit vysokou pokutu.

Přípravky na bělení mohou mít vedlejší účinky, např. způsobují rakovinu kůže nebo poškození jater. V minulých letech byly evropskou unií některé chemické látky v krémech zakázány. V Německu se však stále dají tyto zakázané výrobky ilegálně koupit, protože velká poptávka po tomto zboží neustává. Touha po světlé pleti je příliš veliká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Macin Macin | Web | 15. dubna 2012 v 7:39 | Reagovat

Koupila jsem si knihu od prof.Anny Strunecké a prof. Jiřího Patočky, DOBA JEDOVÁ, (má teď vyjít i druhý díl). Když jsem si přečetla co vše se dává do kosmetiky, byla jsem ráda, že používám přírodní.Velice mě taky dostal článek o podprsenkách. Tuto knihu by si měli všichni přečíst jako povinnou četbu. Mnohým lidem by to změnilo život.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama