Netopýři

14. června 2009 v 18:15 | Pižlík |  Příroda

Netopýři jsou chráněny zákonem. V průběhu roku využívají různé příbytky. V létě vytvářejí samičky společné kolonie mláďat - tzv. mateřské školky. Samička mívá jedno až dvě mláďata. Ochrana těchto letních příbytků je pro zachování populace netopýrů mimořádně důležitá. Na podzim se samičky a samečkové společně ukádají k zimnímu spánku. Podle toho, jaké si vybírají úkryty, rozdělujeme tato neobyčejně zajímavá zvířátka na lesní netopýry a domovní netopýry.

Domovní netopýři: netopýr pestrý, netopýr vousatý, netopýr velký, netopýr dlouhouchý, netopýr večerní, vrápenec malý (vzácný).

Lesní netopýři: netopýr parkový, netopýr vodní, netopýr velkouchý, netopýr stromový.

Domovní - lesní netopýři: (netopýři, kteří mohou žít v lesích i domovních příbytcích): netopýr nejmenší, netopýr ušatý, netopýr černý, netopýr řasnatý, netopýr brandtův.
netopýr ušatý
Existuje mnoho způsobů, jak chránit netopýry.

Ochrana netopýrů v budovách a domech

Nabízejí se úkryty v podobě netopýřích budek, vytváření letového prostoru ve štítu, neomítají se otvory ve tvárnicích. Hlavně se musí zabránit přístupu koček ke vletovým otvorům.

Ochrana netopýrů v kostelích

Při rekonstrukci objektů se musí kontaktovat ochráci netopýrů. Rekonstrukce se nesmí provádět v době péče o mláďata. Pod střechu se mají instalovat děrované cihly, zřizovat výletové otvory ze zasíťovaných oken kostelních věží, v krovech se musí upevnit vodorovná prkna na zavěšení netopýrů, vrchní třetina krovu se nesmí odvětrávat, aby se zabránilo průvanu a musí být zachováno propojení mezi věžními otvory a lodí kostela. Dále ochrana proti hmyzím škůdcům se musí provádět na podzim a v zimě s nejedovatými prostředky pro netopýry.

Ochrana netopýrů v lese

Lesní druhy netopýrů se zdržují po celý rok v lesích a osídlují především listnaté stromy. Zavěšují se netopýří budky, ale netopýři v nich tráví pouze část roku, mohou přezimovat pouze ve starých stromech. Proto se musí nechat poškozené a mrtvé stromy s dutinami, puklinami a odchlípnutou kůrou v lesních porostech. Měla by se podporovat výsadba listnáčů a odstaňování smrkových náletů. V hustých smrkových porostech se totiž netopýři nedokáží orientovat. Pokud se při těžbě dřeva narazí na stromy s netopýry, musí se ihned uvědomit odborníci.

"První pomoc pro netopýry"


Pokud netopýr vlétne do místnosti, zhasněte světlo a nechte otevřené okno.

Když nalezneme netopýra ležet na zemi, opatrně ho nabereme (lopatkou) nebo ho zvedneme v rukavici a tím ho zachráníme před kočkami. Zvířata takto často jenom spí a večer opět budou v pořádku.

Pokud nalezneme na zemi mládě, vrátíme ho co nejrychleji zpátky. (Musíme zjistit, odkud vypadlo).

Pokud je netopýr zraněný- musí pomoci veterinář.

Nalezneme-li netopýra v zimě, necháme ho v klidu a v chladu a zavoláme odbornou pomoc.

Netopýra přepravujeme v prodyšné uzavřené kartonové krabici, kam ho položíme na kus staré tkaniny. Jako pomoc mu můžeme nabídnout vlažnou vodu nebo kondenzované mléko (např. kapátkem, nebo pinzetou).


Evropské země, které se připojily k Dohodě o ochraně netopýrů (mezi nimi i Česká republika), každoročně pořádají poslední sprnový týden Evropskou noc pro netopýry. Tuto noc se konají veřejné přednášky o ochraně netopýrů, provádí se sčítání netopýrů, někteří návštěvníci se mohou i netopýra dotknout. Pro veliký zájem veřejnosti se tato noc provádí v několika termínech na různých území republiky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama